کـــــانون فرهنگـــی و هنـــری مبیـــــن

اللـهم عجــــل لولـیـک الـــفرج

آداب معاشرت

آداب معاشرت:

بخشی از موفقیت انسان به جامعه و چگونگی ارتباط او با سایر انسانها وابسته است . این مهم است كه ما چگونه با مردم برخورد كنیم و برای آنها ارزش قائل بوده، در قبال همه انسانها مسئولیت شناس باشیم و خود را از آنان جدا ندانیم . به همین جهت در تعالیم اسلامی پاره ای سفارشها رسیده كه تكمیل كننده اخلاق و یاری رساننده به انسان در زندگی است و بر انسان مسلمان لازم است كه آنها را رعایت نماید.

هنگام مواجه شدن با كسی مناسب است كه به او سلام كند. خود این عمل مستحب است، ولی جواب آن واجب . امام صادق (ع) كسی را بخیل معرفی كرده است كه از سلام كردن بخل بورزد . همچنین یكی از رفتارهای اجتماعی گشاده رویی و خوش برخوردی است .

امام صادق (ع) فرمود: سه چیز است كه هر كس یكی از آن سه را به جا آورد، خداوند بهشت را بر او واجب میكند: انفاق با تنگدستی، خوش رویی با همه و رعایت انصاف . دست دادن و مصافحه با یكدیگر بسیار سفارش شده است .

در روایتی آمده است كه امام باقر(ع) فرمود: هرگاه مؤمنان با هم ملاقات نموده و مصافحه نمایند، خداوند دستش را در میان دست آنان قرار میدهد. . برخورد خوب و گرم و صمیمی با دیگران موجب جلب رضایت خداوند و موفقیت انسان در زندگی میشود. [ 1392/12/26 ] [ 08:46 بعد از ظهر ] [ کانون فرهنگی و هنری مبین ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات